Contemporary Art Gallery Online Exhibitions
Showcasing Tomorrow's Art Giants, Today.

2019 "ALL Color Winners"

2019

"ALL Color" Competition Winners

PAINTINGS And DRAWING
CATEGORY

BEST IN SHOW

Adriana Calichio for "She Knows It"

 

JUDGES CHOICE

Andrea Merican for "You Always See Right Through Me”

GALLERY CHOICE

Jimmy Gockel for "Voodoo Chile"

First Place  

Hanna Supetran for "La Vie En Rose”

20496930-HannaSupetran, La Vie En Rose, Oil on Canvas, 24x30, 1430.jpg

Second Place

Lu Min Mok for "I Will Wait For U"

Third Place

Manya Welch for “I Am Love“

20496930-I Am Love Low Res.jpg

Fourth Place

Ralph White for “Big Optic”

20496922-RalphWhite_Big Optic_Acrylic_48x60_2000.jpg

Fifth Place

Kaylene Yong for “Beam”

20496922-KayleneYong_Beam_Acrylic_24x48_200.jpg

Sixth Place

Joanne Schoener Scott for “Lighting the Fort”

20496930-SScottLightingtheFort.jpg

Seventh Place

Irem Kucukay for “Solivagant”

Solivagant.jpg

Eighth Place

Tricia Shamburger for “The Comfort of Exploitation”

20496930-TriciaShamburger_The comfort of exploitation_Oil_16x20_330.jpg


PHOTOGRAPHY And DIGITAL ART

CATEGORY

BEST IN SHOW

Peggy Curtis for “Lone Tree”

 

JUDGES CHOICE

William Haney for “Alpine Parrot Assembly”

GALLERY CHOICE

Allyson Marie for “Summers Last Sunrise”

First Place

Benjamin Pesqueda for "Paths of the Fall"

Second Place

Cooky Goldblatt for "Cosmos"

Third Place

Diamante Lavendar for "Electric Flowers"

Fourth Place

Pauline Hudel Smith for “Girl Power”

20496922-P hudelSmith_GirlPower_Digital_17x22.jpg

Fifth Place

Marcia Berg Haskell for “Hibiscus”

20496926-MarciaBergHaskell_Hibiscus_Photograph_13x19_525.jpg

Sixth Place

Monique L’Heureux for “Orchid Quintet”

20496930-MoniqueLHeureux_Orchid Quintet_Photography_36x24_2005_350.jpg

Seventh Place

Elaine Hunter for “My Utopia”

20496930-Elaine_Hunter_My Utopia_Empyrean World 3_Photography_24x36_2019.jpg

Eighth Place

Wayne King for “Speak to the Sky”

20496938-SpeaktotheSky_2100PX.jpg



MIXED MEDIA And THREE DIMENSIONAL CATEGORY

BEST SHOW

Barbara Rizza Mellin for "Kernersville Cactus"

Judges Choice

Brandon Dole for “Abstract Guitar”

20496934-Dole_AbstractGuitar_WineCork_8x10_500.jpg

Gallery Choice

Daniel LeClaire for “Cosmic Connections”

Cosmic Connections.jpeg

First Place

Dave Kwinter for “Blackfish”

20496930-DaveKwinter_Blackfish_3D_ 22 H x 15 W x 5D _1,100.jpg

Second Place

Joyce Sher for “Purple Punch”

20496926-JoyceSher_PurplePunch_ResinGlassMica_14round_155_2019.jpg

Third Place

Hannah Hanford for "Blue Jay"

20496922-BlueJay.jpg

Fourth Place

Anthony R. Whelihan for “American Geisha”

20496922-Anthony R. Whelihan_American Geisha_Watercolor Mixed media_14x17_$1400.00_2019.jpg

Fifth Place

Arthi Arumugam for “Magical Eye”

20496922-ArthiArumugam_MagicalEye_MixedMedia_12x18_1200.jpg

To Learn More About the Art You See Here...